19.03.2014
En tysk vindmølle som drives af et dansk selskab er en filial

Hvis en virksomhed, der er bosat i udlandet, leverer ”Werkleistungen” eller andre ydelser til en virksomhed, der er bosat i Tyskland, så er det modtageren, der skal betale moms. Men hvornår gælder en virksomhed for at være hjemmehørende i indlandet?

Skattedomstolen i Münster har med en dom fra 05. september 2013 (Az. 5 K-1768/10-U) vedtaget, at udenlandske selskaber, som driver en vindmølle i Tyskland, også har en filial i Tyskland. Så efter gældende ret skal vindmøller behandles som filialer. Dette betyder, at udenlandske selskaber med vindmøller i Tyskland momsmæssigt ikke kan betragtes som en virksomhed, der er bosat i udlandet. Derfor bliver udenlandske selskaber regelbeskattet efter § 18 UStG og det betyder at fakturaer for strømleverance skal udstilles med 19 procent moms.

Dommen er anket ved Forbundsskatteretten (Bundesfinanzhof VR 41/13) og muligvis kommer den højere instans til en anden afgørelse. Hidtil har den tyske finansforvaltning ikke udtalt sig om dommen. Ved efterspørgsel meddeler Skattekontoret i Flensborg (Finanzamt Flensburg), at denne retspraksis ikke anvendes foreløbigt. Den videre udvikling er endnu uvist.

 

Birte Kütemann

Steuerberaterin

 

Relaterede nyheder

Skattelettelser planlagt

Skattelettelser planlagt

I maj fremlagde Forbundsministeriet for Økonomi og Energi (BMWi) i Tyskland et nøglespørgsmål til bureaukratilag III. Heraf fremgår følgende planlagte ændringer: - Forkortelse af opbevaringsperioden Opbevaringen af bilag skal i henhold til skat- og handelsret...

læs mere
Mere tid til selvangivelsen

Mere tid til selvangivelsen

Indtil videre udløb fristen for indberetning af selvangivelsen altid den 31.05. i det efterfølgende år. Med virkning fra 01.01.2019 blev disse frister forlænget med 2 måneder. Dette medfører, at indberetningsfristen for selvangivelsen 2018 slutter den 31.07.2019. For...

læs mere
Kassensicherungs- verordnung

Kassensicherungs- verordnung

Kassensicherungsverordnung- sådan et ord findes der kun i Tyskland Fra og med den 01.01.2020 er der ingen vej udenom. Fra den 01.01.2020 griber nu endeligt den tyske ”Kassensicherungsverordnung” som siger, at alle kassesystemer skal være certificeret såvidt, at en...

læs mere